| Manufacturers: | Sharp Microelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | LH7A404N0E000B0A |
| Description: | IC MCU 32BIT ROMLESS 324LFBGA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sharp Microelectronics |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 200MHz |
| Series | BlueStreak ; LH7A |
| RAM Size | 80K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| Packaging | Tray |
| EEPROM Size | - |
| Part Status | Obsolete |
| Peripherals | AC'97, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | Audio Codec, EBI/EMI, IrDA, Memory Card, SmartCard, SSP, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 64 |
| Core Processor | ARM9® |
| Package / Case | 324-LFBGA |
| Data Converters | A/D 9x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | - |
| Program Memory Type | ROMless |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V ~ 3.6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.93 | $8.75 | $8.58 |