| Manufacturers: | Sharp Microelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Logic Output |
| Data Sheet: | GP1A173LCS2F |
| Description: | SENSOR OPTICAL 5MM SLOT W/CONN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sharp Microelectronics |
| Product Category | Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Logic Output |
| Series | GP1A173 |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Snap-In |
| Response Time | 166µs |
| Package / Case | - |
| Sensing Method | Transmissive |
| Sensing Distance | 0.197" (5mm) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Output Configuration | OPIC |
| Operating Temperature | -30°C ~ 95°C (TA) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |