| Manufacturers: | Sensirion AG |
|---|---|
| Product Category: | Temperature Sensors - Analog and Digital Output |
| Data Sheet: | STS21 |
| Description: | SENSOR DIGITAL -40C-125C 6DFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sensirion AG |
| Product Category | Temperature Sensors - Analog and Digital Output |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Features | Sleep Mode |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Resolution | 14 b |
| Output Type | I²C |
| Part Status | Active |
| Sensor Type | Digital, Local |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TDFN Exposed Pad |
| Test Condition | 25°C |
| Voltage - Supply | 2.1V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 6-DFN (3x3) |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±0.2°C |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 125°C |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |