| Manufacturers: | Sensata Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Pressure Sensors, Transducers |
| Data Sheet: | 2CP50-71-106 |
| Description: | SENSOR PRES ABS 0-750PSI 0-5V OU |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sensata Technologies |
| Product Category | Pressure Sensors, Transducers |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Series | 2CP |
| Accuracy | ±0.8% |
| Features | Temperature Compensated |
| Port Size | Female - 7/16" (11.11mm) UNF |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | Cylinder, Threaded |
| Maximum Pressure | 1500PSI (10342.14kPa) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Termination Style | Connector |
| Operating Pressure | 750PSI (5171.07kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $66.75 | $65.42 | $64.11 |