| Manufacturers: | Sensata-Crydom |
|---|---|
| Product Category: | Solid State Relays |
| Data Sheet: | SMR2490-6 |
| Description: | SSR RELAY 90A 60-280V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sensata-Crydom |
| Product Category | Solid State Relays |
| Series | SMR24-6 |
| Circuit | - |
| Packaging | Bulk |
| Output Type | AC, Zero Cross |
| Part Status | Active |
| Load Current | 90A |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Hockey Puck |
| Voltage - Load | 60V ~ 280V |
| Voltage - Input | 8 ~ 32VDC |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $129.48 | $126.89 | $124.35 |