| Manufacturers: | Semtech Corporation |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Data Sheet: | SC4809BIMSTRT |
| Description: | IC CTRLR BUCK ISO PWM 10MSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Product Category | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | - |
| Topology | Flyback |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Duty Cycle | 90% |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Control Features | Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Fault Protection | - |
| Output Isolation | Isolated |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Start Up | 12V |
| Voltage - Breakdown | - |
| Frequency - Switching | 1.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8V ~ 19V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.90 | $0.88 | $0.86 |