| Manufacturers: | Semtech Corporation |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Data Sheet: | SC4508IMLTRT |
| Description: | IC REG CTRLR BUCK/BUCK-BST 12MLF |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | - |
| Function | Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck, Buck-Boost |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Clock Sync | No |
| Output Type | Transistor Driver |
| Part Status | Active |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 12-VQFN Exposed Pad |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Duty Cycle (Max) | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 1.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 12-MLPQ (4x4) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 15V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.44 | $1.41 | $1.38 |