| Manufacturers: | Semtech Corporation |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | SC4213HSTRT |
| Description: | IC REG LIN POS ADJ 500MA 8SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.125V @ 500mA |
| Current - Supply (Max) | 3mA |
| Voltage - Output (Max) | 5.875V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 50µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V (0.5V) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.05 | $1.03 | $1.01 |