| Manufacturers: | Semtech Corporation |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Data Sheet: | SC2602STRT |
| Description: | IC REG CTRLR BUCK 14SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | - |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Clock Sync | No |
| Output Type | Transistor Driver |
| Part Status | Active |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Control Features | Enable, Phase Control, Power Good, Soft Start |
| Duty Cycle (Max) | 95% |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.2V ~ 12.6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.48 | $1.45 | $1.42 |