| Manufacturers: | Semtech Corporation |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Data Sheet: | SC2542TETRT |
| Description: | IC REG CTRLR BUCK 28TSSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | - |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Clock Sync | No |
| Output Type | Transistor Driver |
| Part Status | Active |
| Output Phases | 2 |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Phase Control, Power Good, Soft Start |
| Duty Cycle (Max) | 90% |
| Number of Outputs | 2 |
| Serial Interfaces | - |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 300kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP-EDP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6.5V ~ 28V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.74 | $2.69 | $2.63 |