| Manufacturers: | Semtech Corporation |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Data Sheet: | SC2434SWTRT |
| Description: | IC REG CTRLR BUCK 20SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | - |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Clock Sync | No |
| Output Type | PWM Signal |
| Part Status | Active |
| Output Phases | 3 |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Control Features | Frequency Control, Phase Control, Power Good |
| Duty Cycle (Max) | 47% |
| Number of Outputs | 3 |
| Serial Interfaces | - |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 300kHz ~ 1.5MHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10V ~ 14V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.90 | $2.84 | $2.79 |