| Manufacturers: | Semtech Corporation |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Data Sheet: | SC187ULTRT |
| Description: | IC REG BUCK PROG 4A 16MLPQ |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Series | - |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Programmable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-UFQFN Exposed Pad |
| Current - Output | 4A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.9V |
| Voltage - Output (Max) | 3.3V |
| Supplier Device Package | 16-MLPQ (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.13 | $1.11 | $1.09 |