| Manufacturers: | Semtech Corporation |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Data Sheet: | SC1110TSTRT |
| Description: | IC REG CTRLR BUCK 14TSSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | - |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Clock Sync | No |
| Output Type | Transistor Driver |
| Part Status | Active |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Control Features | Current Limit, Enable, Phase Control, Soft Start |
| Duty Cycle (Max) | 95% |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 250kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.4V ~ 12.6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.66 | $2.61 | $2.55 |