| Manufacturers: | Semtech Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | PF140 |
| Description: | DIODE GEN PURP 12KV 3MA AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | - |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | - |
| Package / Case | - |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 200ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 12000V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 12000V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3mA |
| Operating Temperature - Junction | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 52V @ 20mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.22 | $3.16 | $3.09 |