| Manufacturers: | Semtech Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | 1N5554C.TR |
| Description: | DIODE GEN PURP 1KV 5A AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Capacitance @ Vr, F | 92pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | Axial |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 1000V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A |
| Operating Temperature - Junction | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.34 | $6.21 | $6.09 |