| Manufacturers: | Seeed Technology Co., Ltd |
|---|---|
| Product Category: | Humidity, Moisture Sensors |
| Data Sheet: | 314010012 |
| Description: | SENSOR HUMI/TEMP 3.3V I2C 3% SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Seeed Technology Co., Ltd |
| Product Category | Humidity, Moisture Sensors |
| Output | 12b |
| Series | - |
| Accuracy | ±3% |
| Packaging | Bulk |
| Output Type | I²C |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | - |
| Sensor Type | Humidity, Temperature |
| Mounting Type | Cable |
| Humidity Range | 0 ~ 100% RH |
| Package / Case | Probe |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $40.70 | $39.89 | $39.09 |