| Manufacturers: | Seeed Technology Co., Ltd |
|---|---|
| Product Category: | Single Board Computers (SBCs) |
| Data Sheet: | 102110007 |
| Description: | SINGLE-BOARD COMPUTER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Seeed Technology Co., Ltd |
| Product Category | Single Board Computers (SBCs) |
| USB | USB 2.0 (4), USB 3.0 OTG (1) |
| Speed | 1.3GHz, 2GHz |
| Series | - |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps |
| Form Factor | - |
| Part Status | Obsolete |
| Cooling Type | Fan |
| Power (Watts) | - |
| Video Outputs | HDMI, VGA |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-A15 |
| Watchdog Timer | - |
| Number of Cores | 8 |
| Size / Dimension | 8.27" x 5.91" x 3.15" (210mm x 150mm x 80mm) |
| Digital I/O Lines | - |
| Storage Interface | eMMC |
| Expansion Site/Bus | I²C, UART |
| Analog Input:Output | - |
| Operating Temperature | - |
| RAM Capacity/Installed | 2GB/- |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |