| Manufacturers: | Schurter Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fuses |
| Data Sheet: | 7100.1014.13 |
| Description: | FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC/VDC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Schurter Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Color | - |
| Series | FRT 250T |
| Approvals | cURus |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Melting I²t | 1.5 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Radial, Box |
| Size / Dimension | 0.453" L x 0.197" W x 0.315" H (11.50mm x 5.00mm x 8.00mm) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Current Rating (Amps) | 800mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.46 | $1.43 | $1.40 |