| Manufacturers: | Schurter Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Power, Line Cables and Extension Cords |
| Data Sheet: | 6043.0114 |
| Description: | CORD BS1363A - IEC 320-C13 6.56' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Schurter Inc. |
| Product Category | Power, Line Cables and Extension Cords |
| Color | Black |
| Style | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) |
| Length | 6.56' (2.00m) |
| Series | - |
| Features | - |
| Cord Type | H05VV-F3G0.75 |
| Shielding | - |
| Wire Gauge | - |
| Part Status | Active |
| 1st Connector | BS1363A |
| 2nd Connector | IEC 320-C13 |
| Approval Marks | BSI |
| Voltage Rating | 250V |
| Approved Countries | United Kingdom |
| Number of Conductors | 3 |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | 70°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $12.49 | $12.24 | $12.00 |