| Manufacturers: | Schurter Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Power Line Filter Modules |
| Data Sheet: | 5500.2233 |
| Description: | LINE FILTER 80VDC 24A CHASS MNT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Schurter Inc. |
| Product Category | Power Line Filter Modules |
| Series | FMEC |
| Current | 24A |
| Approvals | cURus, ENEC, VDE |
| Inductance | 140µH |
| Filter Type | DC |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Configuration | Single Stage |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect |
| Voltage - Rated AC | - |
| Voltage - Rated DC | 80V |
| Frequency - Operating | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 100°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $59.57 | $58.38 | $57.21 |