| Manufacturers: | Schurter Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Data Sheet: | 4435.0004 |
| Description: | CIR BRKR THRM 4A 240VAC 32VDC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Schurter Inc. |
| Product Category | Circuit Breakers |
| Series | TA35 |
| Approvals | CSA C22.2 No 235, EN 60934, GB 17701, IEC 60934, UL1077 |
| Part Status | Active |
| Breaker Type | Thermal |
| Illumination | - |
| Actuator Type | Rocker |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Poles | 1 |
| Voltage Rating - AC | 240V |
| Voltage Rating - DC | 32V |
| Current Rating (Amps) | 4A |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $10.44 | $10.23 | $10.03 |