| Manufacturers: | Schurter Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Pushbutton Switches |
| Data Sheet: | 0041.2314 |
| Description: | SWITCH PUSH 4PST-NO 5A 250V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Schurter Inc. |
| Product Category | Pushbutton Switches |
| Type | Standard, Illuminated |
| Series | EMF |
| Circuit | 4PST-NO |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Square, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life | 2,000,000 Cycles |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Color - Actuator/Cap | - |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC), 200mA (DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 55°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 16.20mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $63.17 | $61.91 | $60.67 |