| Manufacturers: | Schaffner EMC, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules |
| Data Sheet: | FN9255MB-2-06 |
| Description: | C14 2A REAT PANEL MOUNT NO EARTH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Schaffner EMC, Inc. |
| Product Category | Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules |
| Fuse | No |
| Series | FN 9255 |
| Features | Rear Side Mount |
| Approvals | CE, CQC, ENEC, UR |
| Packaging | Bulk |
| Filter Type | Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical |
| Part Status | Active |
| Termination | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Current - UL | 2A |
| Voltage - UL | 250VAC |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange |
| Voltage - IEC | - |
| Connector Type | Receptacle, Male Blades |
| Connector Style | IEC 320-C14 |
| Panel Thickness | - |
| Switch Features | - |
| Ingress Protection | IP40 |
| Fuse Holder, Drawer | - |
| Number of Positions | 3 |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 30.40mm x 22.90mm |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $13.31 | $13.04 | $12.78 |