| Manufacturers: | Sanken |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Data Sheet: | SZ-10N40VL |
| Description: | DIODE ZENER 40V 5W SZ-10 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken |
| Product Category | Diodes - Zener - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±10% |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 5W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard SMD |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Supplier Device Package | SZ-10 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 40V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 32V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 6A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |