| Manufacturers: | Sanken |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | SWG050-12-C-R |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 50W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | SWG050 (50W) |
| Features | DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input |
| Approvals | CE, cURus, DEMKO |
| Efficiency | 82% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 50W |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 5.35" L x 3.25" W x 1.36" H (135.8mm x 82.5mm x 34.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 71°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 4.3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $62.60 | $61.35 | $60.12 |