SWF150P-36-LC-R
Manufacturers: Sanken
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: SWF150P-36-LC-R
Description: AC/DC CONVERTER 36V 150W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Sanken
Type Enclosed
Series SWF150P (150W)
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Approvals CE
Efficiency 91%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 150W
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 7.40" L x 3.35" W x 1.85" H (188.0mm x 85.0mm x 47.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 36V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 4.2A