| Manufacturers: | Sanken |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | STD03N |
| Description: | TRANS NPN DARL 160V 15A TO-3P-5 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 160W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-3P-5 |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-3P-5L |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2V @ 10mA, 10A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 5000 @ 10A, 4V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 160V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.40 | $5.29 | $5.19 |