| Manufacturers: | Sanken |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Data Sheet: | STA801M |
| Description: | IC REG BUCK 5V/SELECTABLE 10SIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Series | - |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 10-SIP |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 125kHz |
| Operating Temperature | -20°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 17.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 10-SIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V, Selectable |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.43 | $5.32 | $5.21 |