| Manufacturers: | Sanken |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Data Sheet: | SJPZ-E33V |
| Description: | DIODE ZENER 33V 1W SJP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken |
| Product Category | Diodes - Zener - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±6% |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 1W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Supplier Device Package | SJP |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 25V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.24 | $0.24 | $0.23 |