| Manufacturers: | Sanken |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Data Sheet: | SI-8105QL |
| Description: | IC REG BUCK ADJUSTABLE 3.5A 8DIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Series | - |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Output | 3.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 350kHz |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Voltage - Input (Min) | 4.75V |
| Voltage - Output (Max) | 24V |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.62 | $1.59 | $1.56 |