| Manufacturers: | Sanken |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | SI-3025KS |
| Description: | IC REG LINEAR 2.5V 1A 8SOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 55dB (100Hz ~ 120Hz) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1A |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 350µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.42 | $0.41 | $0.40 |