| Manufacturers: | Sanken |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | SI-3010KF |
| Description: | IC REG LIN POS ADJ 1A TO220F-5 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 75dB (100Hz ~ 120Hz) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 Full Pack (Formed Leads) |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1A |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 27V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | 16V |
| Supplier Device Package | TO-220F-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 600µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.1V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.64 | $2.59 | $2.54 |