| Manufacturers: | Sanken |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | BR301 |
| Description: | DC DC CONVERTER 3.3V 3W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | - |
| Features | OCP, OTP |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 87% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | 4-DIP Module |
| Size / Dimension | 0.55" L x 0.55" W x 0.39" H (14.0mm x 14.0mm x 10.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage - Input (Min) | 8V |
| Current - Output (Max) | 1A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.50 | $3.43 | $3.36 |