| Manufacturers: | Samtec, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Data Sheet: | QTH-040-02-F-D-DP-A-TR |
| Description: | CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Product Category | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | Q Strip® QTH |
| Features | Board Guide, Ground Bus (Plane) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Differential Pair Array, Male |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Height Above Board | 0.286" (7.26mm) |
| Number of Positions | 80 |
| Mated Stacking Heights | 8mm |
| Contact Finish Thickness | 3.00µin (0.076µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.66 | $8.49 | $8.32 |