| Manufacturers: | Samtec, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Cable Assemblies |
| Data Sheet: | IDSD-32-D-03.00-G |
| Description: | INSULATION DISPLACEMENT TERMINAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Product Category | Rectangular Cable Assemblies |
| Color | Gray, Ribbon |
| Usage | - |
| Length | 0.250' (76.20mm, 3.00") |
| Series | IDSD |
| Features | - |
| Shielding | Unshielded |
| Part Status | Active |
| Pitch - Cable | 0.050" (1.27mm) |
| Connector Type | Socket to Socket |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Cable Termination | IDC |
| Pitch - Connector | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 64 |
| Contact Finish Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $14.09 | $13.81 | $13.53 |