| Manufacturers: | Samtec, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Backplane Connectors - Specialized |
| Data Sheet: | ET60T-02-24-06-S-RT1-GP |
| Description: | CONN HEADER 32POS PCB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Product Category | Backplane Connectors - Specialized |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | EXTreme Ten60Power™ |
| Features | Board Guide, Guide Pin |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Male Pins and Blades |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | - |
| Voltage Rating | 250V |
| Connector Style | EXTreme Ten60Power |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Number of Positions | 32 |
| Current Rating (Amps) | 0.044A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Contact Layout, Typical | 24 Signal, 8 Power |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $14.50 | $14.21 | $13.93 |