| Manufacturers: | Samtec, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Data Sheet: | BTS-025-01-F-D-K-TR |
| Description: | CONN SOCKET 50POS SMD GOLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Product Category | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Pitch | 0.025" (0.64mm) |
| Series | BTS |
| Features | Pick and Place |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Socket, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Height Above Board | 0.160" (4.06mm) |
| Number of Positions | 50 |
| Mated Stacking Heights | 5mm |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.96 | $3.88 | $3.80 |