| Manufacturers: | Samsung Semiconductor, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips |
| Data Sheet: | SL-B8R2N70LAWW |
| Description: | LED |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung Semiconductor, Inc. |
| Product Category | LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips |
| Type | LED Module |
| Color | White, Cool |
| Height | 5.20mm |
| Series | H inFlux |
| CCT (K) | 5000K |
| Features | - |
| Lens Type | Flat |
| Packaging | Tray |
| Wavelength | - |
| Part Status | Active |
| Configuration | Linear Light Strip |
| Current - Max | 1.6A |
| Viewing Angle | 118° |
| Current - Test | 1A |
| Size / Dimension | 281.00mm L x 41.00mm W |
| Temperature - Test | 55°C |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 |
| Light Emitting Surface (LES) | - |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 192 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 22.3V |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 4280lm (Typ) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.17 | $18.79 | $18.41 |