VIPER20-E
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Data Sheet: VIPER20-E
Description: IC SWIT SMPS CM OTP PENTAWATT5
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Series VIPERâ„¢
Topology Flyback
Packaging Tube
Duty Cycle -
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 20W
Package / Case Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads)
Base Part Number VIPER20
Control Features -
Fault Protection Current Limiting, Over Temperature
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) Yes
Voltage - Start Up 11V
Voltage - Breakdown 620V
Frequency - Switching Up to 200kHz
Operating Temperature -
Supplier Device Package 5-PENTAWATT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8V ~ 15V