UPSD3433EB40T6
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: UPSD3433EB40T6
Description: IC MCU 8BIT 160KB FLASH 52LQFP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Speed 40MHz
Series µPSD
RAM Size 8K x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor 8032
Package / Case 52-LQFP
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number UPSD34
Program Memory Size 160KB (160K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V