| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Data Sheet: | TS1220-600T |
| Description: | SCR 12A 600V TO-220AB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | Thyristors - SCRs |
| Series | - |
| SCR Type | Sensitive Gate |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Base Part Number | TS1220 |
| Voltage - Off State | 600V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 5mA |
| Current - Off State (Max) | 5µA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.6V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 200µA |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 8A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 800mV |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 12A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 110A, 115A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.90 | $0.88 | $0.86 |