TN1215-600G-TR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Thyristors - SCRs
Data Sheet: TN1215-600G-TR
Description: SCR 12A 15MA 600V D2PAK
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
SCR Type Standard Recovery
Packaging Digi-Reel®
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number TN1215
Voltage - Off State 600V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package D2PAK
Current - Hold (Ih) (Max) 30mA
Current - Off State (Max) 5µA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 15mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 140A, 145A