| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Linear - Amplifiers - Audio |
| Data Sheet: | TDA7802PD |
| Description: | IC AMP AB QUAD 72W POWERSO-36 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | Linear - Amplifiers - Audio |
| Type | Class AB |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Features | Digital Inputs, I²C, I²S, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Standby |
| Output Type | 4-Channel (Quad) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | PowerSO-36 Exposed Top Pad |
| Base Part Number | TDA7802 |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Operating Temperature | - |
| Supplier Device Package | PowerSO-36 |
| Max Output Power x Channels @ Load | 72W x 4 @ 2Ohm |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.65 | $7.50 | $7.35 |