| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | STX616-AP |
| Description: | TRANS NPN 500V 1.5A TO-92AP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 2.8W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| Transistor Type | NPN |
| Base Part Number | STX616 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-92AP |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 200mA, 1A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 12 @ 500mA, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 500V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.19 | $0.19 | $0.18 |