STTH1R02ZF
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: STTH1R02ZF
Description: DIODE GEN PURP 200V 1A SOD123F
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123F
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package SOD-123F
Reverse Recovery Time (trr) 32ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 500nA @ 200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 1A