| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Data Sheet: | STS8C5H30L |
| Description: | MOSFET N/P-CH 30V 8A/5.4A 8SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | STripFET™ III |
| FET Type | N and P-Channel |
| Packaging | Digi-Reel® |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 2W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Base Part Number | STS8C5 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 22mOhm @ 4A, 10V |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 10nC @ 5V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 857pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A, 5.4A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |