| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | STRVS182X02F |
| Description: | TVS DIODE 128V 182V DO201 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Type | Zener |
| Series | STRVS |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | MOSFET Protection |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Base Part Number | STRVS182 |
| Power - Peak Pulse | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-201 |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 143V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 182V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 128V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 2A (8/20µs) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.88 | $0.86 | $0.85 |