STPS8H100FP
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: STPS8H100FP
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO220FPAC
Manufacturer STMicroelectronics
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Packaging Tube
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Base Part Number STPS8H
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-220FPAC
Current - Reverse Leakage @ Vr 4.5µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 710mV @ 8A