STPS2L40AF
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: STPS2L40AF
Description: DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMAFLAT
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Base Part Number STPS2L40
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package SMAflat
Current - Reverse Leakage @ Vr 220µA @ 40V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V
Current - Average Rectified (Io) 2A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 430mV @ 2A