STPS1L30MF
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: STPS1L30MF
Description: DIODE SCHOTTKY 30V 1A STMITEFLAT
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-222AA
Base Part Number STPS1
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package STmite Flat
Current - Reverse Leakage @ Vr 390µA @ 30V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 390mV @ 1A